A házasságok és a párkapcsolatok felbomlásának döntő többségében, szerepet játszik a hűtlenség vagy az alkohol, vagy mindkettő egyszerre. A párkapcsolatban mindig ketten vannak, így többek között a hűtlenség megjelenését is ketten hozzák létre, kezdve a párkapcsolati lojalitás megsértésétől a megcsalásig. Kivételt képez ez alól a visszaeső félrelépő és az alkohos befolyásoltság alatt lévő hűtlensége.
Mi számít megcsalásnak?
Megcsalásnak számít-e a szex, a csók, a flört, a vágy, az SMS, chat vagy az érzelmi intimitás kialakítása egy másik kapcsolatban?
Manapság a kapcsolatok határai elmosódottabbak, mint valaha. Nem szeretnék határokat szabni arra vonatkozóan, hogy milyen cselekedetek számítanak megcsalásnak, én azt gondolom ez az egyes kapcsolatokban,más és más lehet. Az viszont biztos, hogy a megcsalás, a partner akaratával ellentmondó és eltitkolt, vagy lehazudott cselekedet. Egy olyan határátlépés, ahol az egyik fél megszegi a közösen megalkotott, kimondott vagy kimondatlan határokat.
S mit keresünk akkor, amikor másnál próbáljuk megtalálni a boldogságot?
A férfi és a női hűtlenségnek számos oka lehet. Egy internetes felmérés szerint a férfiak az elégedetlen szexuális életet jelölték meg fő indoknak, míg a nők a párjuk iránti érdeklődés hiányát.
Hűtlenség okai | Férfiak (%) | Nők (%) |
Elégedetlen a szexuális életével | 48 | 36 |
Párja iránti érdeklődés hiánya | 44 | 53 |
Partnere nem foglalkozik vele | 36 | 38 |
Párjával való kommunikáció hiánya | 35 | 45 |
A szeretet, a gyengédség hiánya | 28 | 30 |
A párja elégedetlensége vele | 23 | 33 |
Kevés egymásra fordított idő | 21 | 20 |
Alkoholos befolyásoltság alatt történt hirtelen felindulás | 20 | 17 |
Bosszú | 14 | 14 |
Elemezve a táblázatot, egy elég átfogó képet kapunk a párkapcsolati elégedetlenség formáira, és az elhidegülés okaira. Megjegyzem, más felmérések szerint nem feltétlen ugyanezek az okok vannak megjelölve. Érdemes megnéznünk a saját kapcsolatunkban, mik azok a legfontosabb összetartó erők, amik hiénya hűtlenséghez vezethet.
Azt is észrevehetjük, hogy általában nem egy, hanem több különböző ok vezet a hűtlenséghez.
Egy olyan kapcsolatban, ahol erős az érzelmi intimitás, ahol egyik félben sem jelenik meg a társasmagány, ahol mindketten figyelnek egymásra, figyelembe veszik egymás igényeit, megbeszélik a konfliktusokat, minőségi időt töltenek el együtt: ott a bizalom is nagy, és nem is nagyon van létjogosultsága a hűtlenségnek. Azonban egy olyan kapcsolatban, ahol legalább az egyik fél érzelmileg nem elég érett, a múlt sebeiből táplálkozik ahelyett, hogy feldolgozta volna a múltat, vagy erős önbizalom hiánnyal rendelkezik: ott előbb-utóbb nagy valószínűséggel megjelenik a megcsalás.
Hogyan befolyásolják negatívan a múltbéli kapcsolataink az újakat?
Megtörténik, hogy a párunk olyat mond vagy tesz, amely egy korábbi kapcsolat rossz tapasztalatára emlékeztet. Ilyenkor az idegrendszerünk beindul, újra felhúzzuk a falainkat, összezavarodunk, nem tudjuk hogyan beszéljünk róla, de a párunk érzi, hogy valami baj van. Vagy éppen úgy reagálunk az eseményre, mintha ez ebben a kapcsolatunkban már sokadszorra történne meg, megsértődünk, „vissza”támadunk vagy hirtelen felindulásból szakítunk.
Amennyiben nem dolgoztad fel az előző kapcsolataidból hozott sérüléseidet az alábbi működések lehetnek jellemzőek Rád:
- Ijesztőnek látod a bizalmat és félelmetesnek a sebezhetőséget.
- Nehezen kérsz bocsánatot és nehezen bocsátasz meg.
- Nem érzed, hogy megérdemled a szeretetet és nem szereted magad eléggé.
- Kivetítesz dolgokat a párodra.
- Összehasonlításokat végzel az exed és a párod között.
- Falakat építesz.
- Megtanítod magad a legrosszabbra számítani.
- Egészségtelen vagy irreális elvárásokat támasztanak a pároddal szemben.
- Nem bízol saját itélő képességeidben.
- Törékenynek és védtelennek érzed magad, és ezért védekezel olyankor is amikor nem kellene.
- Támadsz vagy reális ok nélkül kilépsz a kapcsolatból.
A legjobban az érzelmi elköteleződésre vágyunk, de ha nem vagyunk egyensúlyban magunkkal akkor félünk is ettől. A legtöbb negatív múltbéli kapcsolati tapasztalattal rendelkező ember attól tart, hogy soha nem érzi magát elég közel új partneréhez. Miközben attól is tart, hogy ugyanabban a kapcsolatban, túl közel kerül a párjához.
Miért hűtlen valaki, miért nem lép le?
Van, aki könnyen esik abba az illúzióba, hogy hirtelen fülig szerelmes lesz valakibe, holott ez igazából nem az illetőnek szól. Hanem a másik valamiért előhozott egy kellemes érzést. És ez a valaki, igazából nem a másikba, hanem ebbe az érzésbe lesz szerelmes.
Sokan, inkább huzamosabb ideig hazudnak a társuknak ahelyett, hogy felvállalják döntésüket és kilépnének a kapcsolatból. Ilyenkor nem is mernek vagy akarnak belekezdeni egy új kapcsolatba. Hiszen lehet, hogy a jelenlegi párkapcsolatból hiányzik valami, de még mindig egy biztos pontot jelent, míg a szerető, bár izgalmat nyújt, de bízni nem lehet benne. Míg a házastárs, mások előtt is felvállalható, jó fényt vet ránk, – a szerető általában összességében felvállalhatatlan.
És mi a helyzet a visszaeső félrelépőkkel?
„Negatív önbecsülésű emberek, jellemzően az alapján választják ki partnerüket, hogy általa és mellette milyennek látszanak, ha pedig már nem úgy tükrözi őket, ahogy szeretnék, akkor lecserélik. Rengeteg csúnya elhagyásnak, szakításnak, válásnak áll ez a jelenség a hátterében. Persze önmagában attól, hogy a párunkat lecseréljük, még nem változunk, és egy idő után az új kapcsolatban is szembe kell néznünk ugyanazzal a problémával, vagy annak egy másik vetületével.
A hosszú távú kapcsolatban élő, ismételten megcsalók működési módja azt közvetíti, hogy a partnerem sok szempontból kifejez engem, de a férfiasságom vagy a nőiességem szempontjából mégsem ad eleget ahhoz, hogy magamat igazán izgalmasnak vagy vonzónak láthassam, ezért ebből a célból rendszeresen behívok külső szereplőket. Minél gyöngébb az önbecsülésem, annál több, különbözőbb és színesebb személyeket hívok, hogy magamat ebben a sokféle tükörben megcsodálhassam, és megkapjam a visszajelzést, hogy ők mind az enyémek lehetnek. Mivel nem kell velük eljutnom az intimitásig, nem derül ki az sem, hogy valóban izgalmas vagyok-e még 3-5 vagy 10 hónap után is, hanem az önbizalmamat az újdonság varázsából fakadó elismerő mondatokkal erősítgethetem. Ez sokkal könnyebb, mintha ugyanazzal a személlyel tartósan, hűségesen együtt élve, magamból merítkezve kellene új színeket előhoznom a személyiségemből és a kapcsolatból.
A visszaeső félrelépők a szexualitáson túl azt élvezik a legjobban, hogy az újabb és újabb partnerek viselkedésére kénytelenek új és új módon reagálni, ami azért olyan izgalmas, mert nem is gondolták volna magukról, hogy ennyire szenvedélyesek, érzékenyek, állatiasak, mi egyebek tudnak lenni. Vagyis kezdik megismerni a különböző arcaikat, a bennük rejlő lehetőségeket – de nem egy személyiségfejlesztő, önismereti munka által, hanem más személyek bevonásával, vagy ha keményebben akarok fogalmazni: felhasználásával.” -írja Almás Kitti
A visszaeső félrelépés nagy előnye az is, hogy rövid ideig el lehet játszani a tökéletes partner és szerető képét anélkül, hogy érzelmileg igazán be kellene vonódnunk, és anélkül, hogy kiderülnének a hiányosságaink és a sebezhetőségünk.
Life coachként fontos megemlítenem, – ahogy a coaching során is gyakran elmondom, – hogy a visszaeső félrelépő hűtlensége NEM RÓLAD SZÓL hanem a másikról. Nem igaz, hogy „Te nem vagy elég jó” vagy „nem szereted eléggé”. Hanem az igazság, hogy a partnered érzelmileg éretlen, súlyosan önbizalomhiányos, kötődési zavarai vannak vagy személyiségzavaros.
Miért hisszük, hogy a mi párkapcsolatunkban nem fordulhat elő a hűtlenség?
Ha elegendő információval rendelkezünk, kívülállóként racionálisabban láthatjuk mások kapcsolatait, mint a sajátunkat. Amikor nem vagyunk részesei a szerelmi csalódásnak akkor jobban értjük az összefüggéseket, fel tudjuk mérni a lehetőségeket, és a következményeket. A saját kapcsolatunkban megjelenő hűtlenség, – vagy akár túlzott féltékenység – esetén, emiatt fontos egy külső szakértő bevonása. Mert a saját kapcsolatunkba érzelmileg be vagyunk vonódva, és nem látunk tisztán.