Keresés...
0
TOP
Life coach Budapest

Valóság vs. boldogság

Boldoggá tehet minket a képzeletünk? Valóság vs Boldogság
468 Views

Boldoggá tehet minket a képzeletünk?

Amikor folyamatosan a boldogságról fantáziálsz ahelyett, hogy elfogadnád azt, ami van, akkor Te magad állítasz korlátokat a boldogságod útjába. Ha ellenállsz az áramlásnak, akkor hatalmas mennyiségű energiát pazarolsz el, és elveszíted a békéd és a szabadságod.

Az elvárások nem mindig térnek el a konszenzusos valóságtól – de kétségtelenül sokszor igen, mert az emberek hajlamosak elképzelni olyan idealizált eredményeket, amelyek nem létezhetnek.

Az elvárások mindig különböznek a végső valóságtól, mert az elvárások a történések tökéletlen és illuzórikus világának részét képezik.

Ami van az van

Byron Katie: Kivonat a „Négy kérdés” című könyvből ismertetőjében írja az alábbiakat:

Ha azt szeretnéd, hogy a valóság különbözzön attól, ami van, az olyan, mintha elkezdenél egy macskát ugatni tanítani. Próbálkozhatsz és próbálkozhatsz, és a végén a macska fel fog nézni rád és azt mondja „miaú”. Azt akarni, hogy a valóság más legyen, mint amilyen reménytelen.

„A szenvedésnek egyetlen módja létezik: mikor elhiszünk egy gondolatot, mely harcba száll azzal, ami van. Ha az elme igazán tiszta, akkor az, ami van, megegyezik azzal, amit akarunk. Ha azt szeretnéd, hogy a valóság különbözzön attól, ami van, az olyan, mintha elkezdenél egy macskát ugatni tanítani. Próbálkozhatsz és próbálkozhatsz, és a végén a macska fel fog nézni rád és azt mondja „miaú”. Azt akarni, hogy a valóság más legyen, mint amilyen, reménytelen.

És aztán ha odafigyelsz észre fogod venni, hogy naponta több tucatszor ilyesmiket gondolsz, mint: „Az embereknek kedvesebbnek kellene lenniük.” „A gyerekeknek jól nevelten kellene viselkedniük.” „A férjemnek (feleségemnek) egyet kéne értenie velem.”  „Soványabb kéne lennem (vagy csinosabbnak vagy sikeresebbnek), Ez az a gondolkodási mód, amikor azt akarjuk, hogy a valóság más legyen, mint amilyen. Ha azt gondolod, hogy ez eléggé deprimáló, igazad van. Minden stressz, amit átélünk, onnan származik, hogy harcolunk azzal, ami van. „

Hogyan befolyásolják az elvárásaink és a hiedelmeink a valóságról alkotott képünket?

Sok minden hozzájárul az észleléshez és ezek közül az agy és az elme, valamint a látás, az információ integráció és feldolgozás korlátjai, s mindez befolyásolja a valóságról alkotott képünket.  A saját valóságunkra hatással vannak a hiedelmeink, véleményünk, elfoglaltságunk és ez felülmúlja magát az érzékelés fizikai korlátait.

A domináns gondolatainkkal azonban – ahogy a tudatalattinkkal kommunikálunk – határozottan alakíthatjuk a valóságunkat. A gondolataink nem teremtik meg a valóságot.  A gondolataink az észlelt valóságról alkotott elvont elképzeléseink. Mindannyiunk fejében van egy modell a világ működéséről. Ha olyan valóságot észlelünk, amely nem felel meg a modellnek akkor hajlamosak vagyunk arra, hogy elménk megpróbálja frissíteni a modellt, ahelyett, hogy elképzeléseinket módosítanánk. Amíg azonban nem látjuk a valóságot tisztán, addig elveszítjük az irányítást az életünk felett.

„Képzeletben többet szenvedünk, mint a valóságban.”  

A boldogság az, amire mindenki vágyik. Néha azonban a képzeletünk szorongást kelt, és valójában megakadályozza, hogy megtapasztaljuk a boldogságot. „Képzeletben többet szenvedünk, mint a valóságban.”  – mondta Seneca. Rosszabbá tesszük a dolgokat, mint amilyenek valójában, amiatt, amit az elménkben létrehozunk. Máskor azonban a tényleges tapasztalataink okozzák szenvedésünket, és képzeletünk arra szolgál, hogy megszabadítson fájdalmunktól. A képzelet ereje mindenkinél egyedi, és boldogságunk vagy kétségbeesésünk forrása lehet.

Mi a különbség a boldogságfantázia és a valóság között?

A fantáziában minden lehetséges, a valóságnak mindig lesznek korlátjai.

A fantáziát teljes mértékben irányíthatjuk, a valóság sok kiszámíthatatlan dolgot foglal magában.

A boldogságmítoszok hátráltatják a boldogságunk, míg a valóság elfogadása kaput nyit a boldogságunk felé.

A fantáziában bármi megtörténhet a legcsodálatosabb legizgalmasabb kimenetelt hordozza, míg a valóságban vannak olyan pillanatok amikor csak azt remélhetjük, hogy a nap véget ér.

Amit szeretnénk, a fantáziában csupa öröm és boldogság, még a fájdalom sem fáj annyira, mint a valóságban.

Végezetül, hol van a Te felelősséged?

Ha elfogadod azt, ami van, akkor élhetsz a döntési jogoddal, hogy kell-e neked ez, vagy sem. Amíg azonban folyamatosan arról fantáziálsz, hogy milyennek kéne lennie annak, ami nem olyan, mint ahogy elképzelted, és nem teszel semmit, akkor kicsúszik a döntés a kezedből, és nem vállalsz felelősséget a saját életed irányításáért.

Life coaching segítségével ráláthaszt arra, mi az, ami segíthet a boldogságkeresés útján, és mi az ami hátráltat. Ha szeretnéd felismerni, hol nem látod a valóságod, úgy ahogy van, keress bátran!

«

»