A hála boldogabbá tehet!
Fedezd fel, hogy a hála hogyan változtatja meg az életedet!
A hála megbecsülés azért, amit kapsz, legyen az kézzelfogható vagy megfoghatatlan. Ennek a jóságnak a forrása részben tőlünk függetlenül létezik. Ezek eredményeként a hála is segít kapcsolódni valamihez, ami nagyobb mint mi magunk, akár más emberekhez, akár a természethez, akár egy magasabb hatalomhoz.
„A hála a jóság megerősítése. Megerősítjük, hogy vannak jó dolgok a világon, ajándékok és előnyök, amelyeket kaptunk.”
„Felismerjük, hogy ennek a jóságnak a forrásai rajtunk kívül vannak. … Elismerjük, hogy más emberek – vagy akár magasabb hatalmak, ha spirituális beállítottságúak vagyunk – sok kis és nagy ajándékot adtak nekünk, hogy segítsenek elérni életünk jóságát.”
(Robert Emmons)
Nehéz időkben könnyen azt érezzük, hogy nincs miért hálásnak lennünk. Amikor életünk összekuszálódik, amikor túlterheltek vagy kimerültek vagyunk, negatív érzések és gondolatok is belopózhatnak a lelkünkbe, ami megnehezítheti a pozitívumok meglátását. A hála azonban segíthet enyhíteni ezeket a rossz érzéseket.
„A hála gyakorlat, gondolkodásmód és megközelítés.
A hála képes gyógyítani, energetizálni, megváltoztatni életünket és kapcsolatainkat.”
(Arango)
Mi lenne, ha a körülményeid ellenére boldogabb lennél?
Amikor úgy érzed, nehezen találod meg, miért lehetsz ma hálás, próbálj az alábbiakra összpontosítani, és megváltozik minden körülötted.
Tanulmányok azt mutatják, hogy ha csak napi öt percig gyakorlod a hála művészetét, ez lehetséges.
Figyelj jobban!
Nap mint nap keresd azokat az apró dolgokat, amelyek mosolyra késztetnek és boldogabbá tesznek, hacsak egy-egy pillanatra is.
„Élvezd a kis dolgokat, mert egy nap visszanézel és rájössz, hogy ezek voltak a nagy dolgok.”
(Robert Brault)
Mondd, hogy „Köszönöm!”
Figyeld meg a környezetedet, a körülötted lévő emberket, és mondj köszönetet a jó pillanatokért!
Ahogy te is, mindenki értékeli, ha tudja, hogy megbecsülik. Gondolj azokra a dolgokra, amelyeket magától értetődőnek tartasz a mindennapi életedben, és fejezd ki háládat. Mondd el valakinek, hogy mennyire értékeled és miért. A kedves szavak boldogságot okoznak.
„Hálát érezni és nem kifejezni olyan, mintha becsomagolnánk egy ajándékot, és nem adnánk oda.”
(William Arthur Ward)
Mosolyogj!
Mint az ásítás, a mosoly is ragályos. Figyeld meg a környezetedben élők reakcióját, ha rájuk mosolyogsz! Önmagában örömtelivé tesz, ha egy pillanatnyi boldogságot hozol valaki más életébe.
„Csak kétféleképpen élheted az életed.
Az egyik olyan, mintha semmi sem lenne csoda. A másik, mintha minden csoda lenne.„
(Albert Einstein)
Fejezd be a panaszkodást!
A panaszkodásból fakadó negativitás nemcsak a te hangulatodra van hatással, hanem a többiekére is. Ha a dolgok pozitív oldalát keresed, megváltozik a nézőpontod, és ezáltal más megoldásokat is találhatsz.
„Most nincs idő arra gondolni, ami nincs. Gondold át, mit tudsz kezdeni azzal, ami van.”
(Ernest Hemingway)
Vezess hálanaplót!
Minden nap végén jegyezz fel néhány megfigyelést, és azt, hogy miért vagy hálás értük. Ez a gyakorlat lehetővé teszi az apró dolgok észrevételét, és emlékezetben tartását, ami elmélyíti a hála érzését.
„A hála a hétköznapokat hálaadásokká, a rutinmunkákat örömmé, a hétköznapi lehetőségeket pedig áldássá változtathatja.”
(William Arthur Ward)
Ez az 5 egyszerű gyakorlat pillanatok alatt észrevehető változást fog hozni, és boldogabbá teszi az életed!
Ha tudod, hogy ezt az elköteleződést magad felé tetted, az megerősíti az elhatározásodat, hogy felismerd a napi lehetőségeket, amelyekke észre veheted a jó dolgokat.
A pozitív pszichológiai kutatásokban a hála erősen és következetesen összekapcsolódik a magasabb színtű boldogsággal. A hála segíti az embereket, hogy több pozitív érzelmet érezzenek, élvezzék a jó tapasztalatokat, javítsák egészségüket, megbirkózzanak a nehézségekkel és szoros kapcsolatokat építsenek ki.
A hála teljesebb kifejezésének legegyszerűbb módja az, ha szavakba öntöd a mások iránti elismerésedet.
Közeledik az ünnepi időszak, amely jó alkalom arra, hogy hálát érezz, vagy éppen kifejezd a hálád! Amikor találkozol a távolabbi családtagokkal és barátokkal, vagy közeli családtagjaiddal leülsz az asztalhoz, hogy együtt töltsd az ünnepeket, különösen figyelj arra, hogy vedd észre a jó pillanatokat, és fejezd ki a háládát! De miért is lehetsz hálás? Hogy meghívtak, vártak, örömmel fogadtak, figyelnek rád, hogy étel van az asztalon, és tető a fejed felett. Hogy nem vagy egyedül…
„A hálaadás az egyik kedvenc napom az évben, mert arra emlékeztet bennünket, hogy hálát adjunk és számoljunk áldásainkkal. Hirtelen sok minden olyan jelentéktelenné válik, amikor ráébredünk, milyen áldottak és szerencsések vagyunk.”
(Joyce Giraud)
Ha egyedül töltöd az ünnepeket, akkor lehet, hogy ezt nehezen éled meg. Akár azért, mert nincs közeli hozzátartozód, vagy messze van, és nem tudtok találkozni, vagy egészségügyi okokból ellenjavalt, ilyenkor hajlamosak vagyunk a nehezebb érzéseket előtérbe helyezni. Próbáld meg ebben a helyzetben is megtalálni a hálára okot adó dolgokat! Hálás lehetsz a szép környezetedért, az egészségedért, hogy tehetsz egy sétát, élvezheted a természetet, elolvashatsz egy könyvet, vagy megnézhetsz egy számodra kedves filmet. Kapcsolódhatsz olyan emberekhez, akik szintén nehezebben élik meg az ünnepeket, és szebbé teheted az ünnepüket.
„A hála értelmet ad múltunknak, békét hoz a mának, és jövőképet teremt a holnap számára.”
(Melody Beattle)
És végül, de nem utolsó sorban, a saját gondolatom:
„Ha meg akarod változtatni az életed, lásd meg, amikért hálás lehetsz, adj hálát értük, és fejezd ki a háládat mások felé. Az életed hatalmas fordulatot fog venni!”
Forrás:
A hála boldogabbá tehet
Több éves kutatás szerint a hála boldogabbá tehet